Światowy Dzień Czytania Tolkiena - 25 marca

Światowy Dzień Czytania Tolkiena.
Celebrujemy twórczość legendarnego pisarza            Światowy Dzień Czytania Tolkiena jest świętem, podczas którego świętujemy twórczość J.R.R. Tolkiena. Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.

Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Celebrujemy twórczość legendarnego pisarza
Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Celebrujemy twórczość legendarnego pisarza (East News)


Światowy Dzień Czytania Tolkiena

            Światowy Dzień Czytania Tolkiena to święto obchodzone od 2003 r. z inicjatywy światowego fanklubu The Tolkien Society. Tego dnia biblioteki i placówki kulturowe organizują różnego rodzaju wydarzenia dotyczące twórczości J.R.R. Tolkiena – konkursy, panele dyskusyjne, imprezy cosplayowe itd.

            W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.


Światowy Dzień Czytania Tolkiena – kim był J.R.R. Tolkien?

            John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularność przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak ”Hobbit” czy trylogia ”Władcy pierścieni”.

            J.R.R. Tolkien pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.


Światowy Dzień Czytania Tolkiena – ciekawostki z życia pisarza

  • Tolkien uczył się wielu języków, w tym polskiego. Jednak nasz nauka naszego ojczystego języka go przerosła. W liści do syna Christhopera w 1944 roku napisał „I can't write Russian and find Polish rather sticky yet” – „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.

  • Tolkiena można spotkać w kosmosie. W 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć Tolkiena. Okrąża ona Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Oprócz tego nazwisko pisarza „znajduje się” również na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

  • Pisarz w dzieciństwie został ukąszony przez tarantulę. Pomimo że nie cierpiał z tego powodu na arachnofobię , w jego książkach pająki utożsamiane są ze złem.

  • Na twórczość autora bardzo duży wpływ miał udział w I wojnie światowej. Po wybuchu wojny został powołany do oddziału strzelców z Lancashire, gdzie odpowiadał za łączność oraz tłumaczenia. W 1916 roku brał czynny udział bitwie nad Sommą − najkrwawszych starciem podczas I wojny światowej. Jednak 8 listopada musiał opuścić front z powodu objawów gorączki okopowej.


źródło: https://ksiazki.wp.pl/


POSŁUCHAJ

/Małgorzata Mola/