Projekty eTwinning


rok szkolny 2020/2021
 
https://sites.google.com/site/dydaktykaali/projekty-etwinning/plakat%20outdoor%20Classroom%20day.jpg 
https://sites.google.com/site/dydaktykaali/projekty-etwinning/zdj3.JPG

rok szkolny 2020/2021

Projekt
Write for the Multilingual Book
rok szkolny 2019/2020
https://sites.google.com/site/dydaktykaali/projekty-etwinning/logo_projektu.JPGW projekcie uczestniczą nasi uczniowie w wieku 11 lat. Wraz z kolegami ze szkół z Turcji, Portugalii, Macedonii,
Litwy, Serbii, Francji i Włoch przygotowują opowiadania o tym, jak spędzili dzień na innej planecie.
Gazetka nr 2
https://sites.google.com/site/dydaktykaali/projekty-etwinning/eTwinning.png


Oprócz tego biorą udział w różnych formach aktywności zmierzających do poznania swoich krajów
poprzez gry, zabawy i różne interakcje.
Tworzą też ilustracje do opowiadań, projektują okładki, zakładki, plakaty, poznają geografię Europy
i słownictwo angielskie oraz krajów partnerskich.

Uczą się wyrażać swoje myśli i marzenia w językach ojczystych.


https://sites.google.com/site/dydaktykaali/projekty-etwinning/20200109_091558.jpg


 Końcowym efektem współpracy będzie stworzenie wielojęzycznej księgi opowiadań,
zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej.https://sites.google.com/site/dydaktykaali/projekty-etwinning/e%20twinning%20poster_do%20szko%C5%82y%20_z_ptakiem_polskie%20napisy.png


/Elżbieta Rogowiec/

KRAJOWA ODZNAKA JAKOŚCI
dla projektu eTwinning

Projekt eTwinning realizowany w roku szkolnym 2019/2020 w naszej szkole
otrzymał Krajową Odznakę Jakości.
Gratulujemy!


* * *
Projekt 
eTwinners Adventures in Comics
rok szkolny 2018/2019
twinspace-logo


W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy 7 brali udział w kolejnym projekcie odbywającym się w ramach programu eTwinning. Opiekunem projektu  jest pani Elżbieta Rogowiec, która sprawuje pieczę nad informatyczną stroną współpracy, zaś nad poprawnością językową czuwa  pan Marek Polok. Współpraca została nawiązana podczas międzynarodowego seminarium eTwinning w Budapeszcie. Podczas trwania projektu uczniowie współpracują z młodzieżą ze szkoły w Segedynie (Szeged) na Węgrzech oraz w Horni Jeleni
 w Republice Czeskiej. Na początek uczniowie każdej ze szkół zamieszczają na stronie projektu opisy samych siebie, oczywiście w języku angielskim.
Liza
Na tej podstawie koledzy będą musieli wykonać ich komiksowe portrety - tu można obejrzeć uczniów z Węgier narysowanych przez naszą klasę siódmą. Następnie każda szkoła wymyśla historyjkę, której bohaterami są uczniowie danej klasy. Owocem współpracy są komiksy oparte na powstałych historyjkach, a utworzone z zastosowaniem narzędzi TIK.

Najpierw powstało nasze opowiadanie w języku polskim, później uczniowie przetłumaczyli  je na język angielski. 
Komiks do opowiadania przygotowanego przez naszą szkołę - rysunki wykonali uczniowie z czeskiej szkoły w Horni Jeleni. Początkowo tworzyli różne wersje robocze:

Poniżej opowiadanie w wersji dla młodszych uczniów, którzy nie znają jeszcze tak dobrze języka angielskiego. 

W piątek po lekcjach uczniowie klasy 7 postanowili, że trzeba wykorzystać piękną pogodę i umówili się że wybiorą się na lody do Uzdrowiska w Goczałkowicach Zdroju. Umówili się na 16.00 koło stacji kolejowej w Zabrzegu, a postanowili pojechać rowerami. Na miejscu okazało się , że zjawili się tylko: Monika, Ania, Natalia , Weronika T., Norbert, Franek, Daniel Ś. i Mariusz M.:
- Czy macie dość kasy na lody? - zapytała Weronika.:
- Jasne, ja nawet mogę komuś pożyczyć w razie czego-  zawołał Franek
Ruszyli w drogę. Był piękny, słoneczny dzień. Szybko dojechali na miejsce. Zamówili wielkie porcje lodów i rozsiedli się przy stoliku pod wielkim zielonym parasolem.
- Ale pycha! – oblizywał się Daniel. Kiedy kończyli jeść zauważyli, że niebo zaczęło robić się coraz ciemniejsze, zerwał się porywisty wiatr. Dziewczyny wpadły w panikę:
- Jedźmy szybko do domu – wołała Monika – może zdążymy przed burzą!
Monika i Weronika wsiadły na rower. Norbert zawołał je:
- Wracajcie! Musimy ulewę gdzieś tu przeczekać!.
Dziewczyny zatrzymały się. Nagle rozpętała się  burza. Było strasznie. Dziewczyny zaczęły płakać. Natalia zawołała:
- Ja nie chcą żeby zabił mnie piorun!
Sytuacja była beznadziejna. Kiedy kolejny grzmot przeszył niebo, Mariusz zawołał:
- Wszyscy chodźcie za mną! Schowamy się w tej jaskini koło lasu!
Dziewczyny przyspieszyły, pierwsze weszły do jaskini. Było tam ciemno i ciasno
- Ale tu zimno - jęczała Monika. Daniel był zielony ze strachu, ale pocieszał ją:
- Monika, to się zaraz skończy, damy radę!
Pogoda się nie poprawiała. Nagle usłyszeli okropny trzask. Dziewczyny zaczęły piszczeć, wszyscy z przerażenia pozamykali oczy. W pewnej chwili  Norbert poczuł, że ziemia sypie mu się na głowę. Otworzył z przerażeniem oczy. Okazało się że ogromny dąb został wyrwany przez wiatr i przewrócił się na jaskinię. Wejście zostało zblokowane. Ania ze łzami w oczach spojrzała na swoją nogę, która została przygnieciona przez gałąź. Rana wyglądała okropnie. Weronice zrobiło się słabo. Norbert szybko postanowił że trzeba wracać do domu bo Ania potrzebowała lekarza. Jednakże pogoda wciąż była bardzo zła. Chłopcy szybko zdecydowali, że trzeba wezwać pomoc. Ania z bólu traciła przytomność. Natalia, Weronika i Monika zrobiły ze swoich gumek do włosów opaskę uciskową na nodze Ani.
-Ania, wytrzymaj! – prosiła Monika.
- Zgłaszam wypadek! - zadzwonił Franek na numer telefonu alarmowego. Pogotowie przyjechało szybko. Musiała też przyjechać straż pożarna, żeby usunąć drzewo, które zatarasowało wejście do jaskini. Trwało to dosyć długo.
- Jestem głodny – wzdychał Mariusz.
- Ja też, ale i tak najgorzej ma Ania – stwierdził Franek.
W końcu pogoda zaczęła się poprawiać. Po dwóch godzinach ratownicy zabrali przerażoną Anię do szpitala. Okazało się, że noga jest złamana i trzeba było zrobić operację. Reszta ekipy została zabrana do szpitala na badania ale wszystko było w porządku i szybko wyszli do domu. Drugiego dnia klasa wraz z wychowawczynią przyjechała do Ani w odwiedziny. Okazało się że tego dnia w okolicy wiatr powalił 100 drzew. Ania szybko doszła do zdrowia. Klasa odwiedzała ją często w domu i przekazywała śmieszne nowinki ze szkoły. Cała rowerowa grupa zgodnie stwierdziła, że dobrze, że są taką zgraną paczką bo było im razem raźniej.


A oto ostateczna wersja komiksu przygotowana w czeskiej szkole w Horni Jeleni:


Together -The Adventurous Bike Ride
Szkoła w Segedynie również napisała swoją historię - kliknij aby przeczytać.
Komiks do opowiadania szkoły z Węgier - wykonała klasa 7 SP 2 Ligota:

The Goblin of Tisza-parti

Komiks można też obejrzeć w postaci książeczki elektronicznej


Na koniec -
opowiadanie szkoły z Czech 
oraz stworzony wg tej opowieści komiks narysowany przez uczniów ze szkoły w Segedynie na Węgrzech:

The Adventure with Mathematics
Projekt kończy się w czerwcu 2019 roku


Projekt 
Gardening in primary schools and travelling around Europe with the globe trotter caterpillar
rok szkolny 2017/2018

W roku szkolnym 2017/2018 dzieci z naszej szkoły biorą udział w kolejnym projekcie odbywającym się w ramach programu eTwinning. Tym razem są to uczniowie z klasy 4a, 4b i 4c. Opiekunem projektu  jest ponownie pani Rogowiec, a do współpracy włączyła się pani Monika Fuchs oraz pan Marek Polok. Podczas trwania projektu dzieci będą mogły poznać uczniów z innych krajów europejskich, gdyż dzięki współpracy w poprzednim roku (szkoła w Saint-Blin, Francja, projekt Scarecrows) dodatkowo zyskaliśmy nowych partnerów: z  Akhisar w Turcji,  Eitminiskes
 z Litwy i Miry z Włoch. Udział w projekcie pozwoli dzieciom dowiedzieć się, jak wyglądają szkoły w innych krajach i jak pracują. Będzie można też doskonalić język angielski oraz obejrzeć ogródki przyszkolne tworzone przez uczniów. Wszystkie działania są dokumentowane na stronie internetowej projektu, współtworzonej przez szkoły partnerskie.
Końcowym efektem projektu są przygody Bena w naszych krajach formie elektronicznej książeczki
PS. We wrześniu 2018 roku przbył do nas bohater projektu - pluszowa gąsieniczka o imieniu Ben czyli globe trotter caterpillar. Jest to znana dzieciom we wszystkich krajach bohaterka książeczki Erica Carle'a. Wcześniej zwiedziła szkoły we Francji, Włoszech i Turcji. Odwiedziny w naszej szkole w Ligocie - Miliardowicach wypadły równie interesująco.

Film z YouTube

Oprócz tego dzieci zabierały maskotkę aby pokazać jej różne ciekawe miejsca.
Projekt 
Playing with Scarecrows
rok szkolny 2016/2017

W roku szkolnym 2016/2017 klasa 4 (obecna 5) wzięła udział w projekcie  w ramach programu  eTwinning. Wspólnie ze szkołą z miejscowości Saint-Blin we Francji realizowaliśmy program zatytułowany Playing with Scarecrows.

Uczniowie francuscy przygotowali u siebie podczas zajęć plastycznych strachy na wróble, zaś dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Ligocie zaprojektowały i wykonały strachy pod kierunkiem pani Elżbiety Rogowiec. Zrobiły to w sali komputerowej korzystając z  programu graficznego Paint. Następnie pod opieką nauczyciela języka angielskiego, pana Marka Poloka, wykonały opisy narysowanych postaci w języku angielskim. Opisy te posłużyły do stworzenia pod kierunkiem pani Rogowiec interaktywnych gier edukacyjnych, pomocnych w nauce języka angielskiego.  Materiały te można obejrzeć na stronie internetowej stworzonej na potrzeby projektu. Program trwał dwa miesiące i pozwolił uczniom poznać rówieśników ze szkoły za granicą. Mogli tez zapoznać się z nowym słownictwem w języku angielskim i utrwalić znane już słówka, rozszerzyć umiejętności korzystania z programu graficznego oraz nauczyć się tworzenia krótkich multimedialnych gier edukacyjnych