"Przygoda z teatrem"

PROGRAM INNOWACJI

Od grudnia 2017 r. w naszej szkole realizowana jest innowacja pedagogiczna
„Przygoda z teatrem”
, w której uczestniczą uczniowie klasy V pod opieką p. Marzeny Kocoń.

Jest to propozycja rozszerzenia oferty edukacyjnej w szkole, wyjścia  naprzeciw zainteresowaniom uczniów oraz wzbogacenie wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki literackiej, artystycznej/teatralnej.

Najważniejszymi założeniami innowacji ma być:

- rozbudzanie wrażliwości ucznia,

- poszerzanie wiedzy nt teatru,

- zachęcanie do obcowania ze sztuką,

- pobudzanie wyobraźni-kreatywności dziecka,

- umiejętność pracy w zespole,

- pokonywanie tremy, własnych słabości.

Dotychczasowe spotkania pozwoliły na :

- zorganizowanie przedświątecznego przedstawienia,

- udział w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim:„Gwara - nie tylko śląska”, który
odbył się w Czechowicach-Dziedzicach - nasza uczestniczka: Nadia Wajs zajęła III miejsce,

- opracowanie scenariuszy przedstawień, które niebawem zostaną zaprezentowane szkolnej publiczności,

- wspólne wyjazdy w ramach „Kulturalnej niedzieli” do Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej, gdzie mogliśmy obejrzeć: „Calineczkę”, „Księgę dżungli” oraz „Zielonego wędrowca”.

Z wizytą w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej

W  dniu 25.03.2018r.  kolejny raz zagościliśmy w Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Zielony Wędrowiec”.

Jest to „poetycka, nasycona ciepłym humorem opowieść o przyjaźni, tolerancji i potrzebie marzenia. A także o odwadze bycia innym. Żywe tempo, roztańczenie, rozśpiewanie, wspaniałe kostiumy niepostrzeżenie przenoszą widzów w świat teatralnej magii.”

Było to kolejne atrakcyjnie spędzone przedpołudnie, które zostało zorganizowane w ramach akcji „KULTURALNA NIEDZIELA” . Musical  został pozytywnie oceniony przez naszych młodych recenzentów.

Przed nami kolejne wyzwania, przedstawienia, organizacja imprez, które dostarczą wielu emocji i niezapomnianych wrażeń.

UDZIAŁ W WARSZTATACH TEATRALNYCH

W dniu 20.05.2018r. uczniowie należący do koła teatralnego wzięli udział w  kolejnym wyjeździe do Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.

Tym razem obejrzeli sztukę „Smacznego, proszę Wilka”- przedstawienie, które w sposób zabawny, ale niezwykle pouczający mówi o istocie przyjaźni, podkreśla jej wartość i znaczenie w życiu każdego człowieka.

Był to ostatni wyjazd ,zorganizowany w ramach innowacji pedagogicznej „Przygoda z teatrem”, który został połączony z warsztatami „Magiczne miejsca teatru”.

Pod przewodnictwem aktorów Banialuki młodzi widzowie teatralni mieli okazję zobaczyć teatr od kulis. Weszli na scenę teatralną, poznali  teatralne zaplecze, pracownie krawieckie, plastyczne i stolarskie, dowiedzieli się jak powstają przedstawienia teatralne i jaki zespół każdorazowo je tworzy. Poznajli najstarszych aktorów  teatru - lalki oraz wielość sposobów ich animacji.

W tym dniu uczniowie mieli także możliwość obejrzenia wystawy „Afrykański teatr lalek” , która zorganizowana została w BWA. Nietypowe i bardzo oryginalne lalki, kukiełki czy jawajki zaciekawiły odwiedzających. Ich odmienność, kolorystyka ,sposób wykonania przykuwały uwagę .

Była to niezwykle pouczająca lekcja, która dostarczyła wielu niezapomnianych  wrażeń uczestnikom.